Kiedy wymiana kasy fiskalnej na online? Nowe zmiany do których będą musieli dostosować się przedsiębiorcy. Od 1 maja 2019 weszła w życie ustawa narzucająca wymianę dotychczasowych kas, na kasy fiskalne online. Dodatkowo zmiany dotyczą również urządzeń z papierowym zapisem kopii, które to stopniowo będą usuwane z rynku, już od 31 sierpnia 2019r. przestaną być wytwarzane. Przedsiębiorca posiadający tego typu kasę, będzie mógł na niej pracować do wyczerpania pamięci fiskalnej. Kasy fiskalne z kopią elektroniczną oraz  papierową zostaną wycofane na rzecz kas fiskalnych online, które to wszystkie informacje przekazują bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas.

Jak wygląda połączenie z Centralnym Repozytorium Kas

Kasy fiskalne online łączą się bezpośrednio z Centralnym Repozytorium Kas w celu mechanicznego przesłania danych. Dodatkowo trzeba pamiętać, że to na podatniku spoczywa obowiązek zapewnienia dostępu do sieci teleinformatycznej, dzięki której to połączenie może nastąpić. Ustawa opisuje również jak należy postępować w wyniku czasowych trudności z dostępem do sieci. W tym przypadku podatnik powinien dalej prowadzić sprzedaż i momencie rozwiązania trudności niezwłocznie zapewnić połączenie.

Kiedy wymiana kasy fiskalnej na online? Wprowadzanie zmian

Wprowadzone zmiany spowodowały spore zamieszanie. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że wymiana kas tradycyjnych na online będzie przebiegała stopniowo.

-od 31.08.2019r. rząd wycofał kasy z papierowym zapisem kopii.

-do 31.12.2022 r. wycofane zostaną kasy z elektronicznym zapisem kopii.

Dodatkowo wyznaczone zostały określone grupy przedsiębiorców, którym narzucono wymianę tradycyjnej kasy fiskalnej na online w określonym czasie.

Od stycznia 2020 roku kasę fiskalną online będą zobowiązani posiadać:
a) świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
b) sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od lipca 2020 zobligowani do posiadania kasy fiskalnej online będą ci przedsiębiorcy, którzy prowadzą  działalności:
a) świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
b) zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od Styczeń 2021
a) przedsiębiorcy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne i budowlane
b) przedsiębiorcy świadczący swoje usługi w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu

Kiedy wymiana kasy fiskalnej na online? Zwrot- komu przysługuje?

Wprowadzenie kas nowego typu nie wiąże się ze zmianą w zakresie wartości zwrotu. Tak jak wcześniej zwrot jest to 90% ceny zakupu netto nie więcej jednak niż 700 zł. Zwrot przysługuje przedsiębiorcom, którzy zdecydowali się na wymianę kasy fiskalnej z kopią elektroniczną na online. Również dla tych, którzy kupują pierwszą kasę fiskalną i od razu wybierają wersje online.

Zwrot nie przysługuje już natomiast przedsiębiorcom, którzy nie są zobligowani do posiadania kasy fiskalnej online i decydują się na zakup tradycyjnej.

Kiedy wymiana kasy fiskalnej na online? O czym każdy podatnik powinien pamiętać

W 2019r. wprowadzonych zostało wiele zmian w zakresie kas rejestrujących o których każdy przedsiębiorca powinien pamiętać.

Każdy pracownik, który prowadzi sprzedaż zobligowany jest do złożenia oświadczenia o zasadach ewidencji. Wzór taki znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019r.

Dodatkowo do 31 lipca 2019 każdy podatnik ma obowiązek ujednolicić matryce stawek VAT.  Prawidłowo zaprogramowana matryca powinna wyglądać następująco:

  • „A” – przypisana stawka w wysokości 22% albo 23%,
  • „B” – przypisana stawka w wysokości 7% albo 8%,
  • „C” – przypisana stawka w wysokości 5%,
  • „D” – przypisana stawka w wysokości 0%,
  • „E” – przypisane zwolnienie od podatku,
  • „F” i „G” – przypisane pozostałe stawki podatku, w tym wartość 0% (zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Kasy fiskalne online online – sprawdź ofertę firmy Multicom 


Kasa fiskalna – jeśli zdecydujesz się ją zakupić w firmie Multicom, specjaliści z naszej firmy zajmą się wszelkimi zgłoszeniami. Nie musisz martwić się o dokumenty, wszystko wypełnimy za Ciebie i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Dobierzemy kasy fiskalne trafiające w Twoje potrzeby, przeszkolimy Ciebie i Twój personel z zasad użytkowania urządzenia fiskalnego. Poinformujemy jak rozliczyć przysługującą ulgę – a to wszystko bez dodatkowych opłat, aby koszt kasy fiskalnej był jak najniższy.

Pamiętaj iż kupując kasę czy drukarkę fiskalną, wybierasz jednocześnie serwis z którym zwiążesz się na lata. Dlatego warto współpracować z solidną wyspecjalizowaną firmą, dysponującą kilkoma specjalistami w tej dziedzinie.

Wybieraj korzystnie – kupuj świadomie – tania kasa fiskalna dla Twojej firmy.