Projekt e-paragon – nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów szykuje dla podatników użytkujących kasy fiskalne duże zmiany. Związane one są z obowiązkiem przesyłania paragonów fiskalnych do systemu teleinformatycznego, wprowadzeniem obok wersji drukowanej tzw. e-paragonu oraz najprawdopodobniej wycofaniem z użytkowania kas z papierową kopią paragonu – czyli kas tzw. dwu-rolkowych.

Projekt e-paragon czyli nowego rozporządzenia jest już dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji, szykuje on sporo istotnych zmian:

  • wystawianie dokumentów z urządzenia fiskalnego nie tylko w wersji papierowej ale też elektronicznej,
  • zasady współpracy kas z terminalami płatniczymi.

Zmiany które są wprowadzane, mają też związek z JPK, czyli wprowadzonym dla przedsiębiorców Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Wszystkie drukowane dokumenty z kasy, czyli fiskalne jak i niefiskalne, będą przesyłane drogą elektroniczną do repozytorium. Każda kasa fiskalna będzie musiała posiadać odpowiednie interfejsy zewnętrzne.

W uzasadnieniu do projektu, znajdujemy taką oto informację:

(…) Funkcjonujący obecnie system fiskalizacji jest bezpieczny, a system homologacji weryfikujący bezpieczeństwo urządzeń fiskalnych ustandaryzowany. Brak jednak centralnego systemu do analizy i kontroli transakcji sprzedaży, a systemy i urządzenia fiskalne są niedostosowane do realizacji centralnego raportowania transakcji. Aby było to możliwe potrzebny jest powszechny  standard połączenia kas fiskalnych z centralnym repozytorium a także z terminalami płatniczymi.  (…)

Ustawodawca chce też zwiększyć ilość płatności elektronicznych (płatności kartami) a zmniejszyć udział transakcji gotówkowych, aby było to możliwe, kasy mają mieć ustandaryzowane zasady współpracy z terminalami.

W projekcie znajdziemy też zapis informujący iż archiwizacja dokumentów fiskalnych ma się odbywać wyłącznie elektronicznie. Elektronicznie czyli w pamięci fiskalnej lub/i pamięci chronionej. Zapis ten eliminuje z rynku urządzenia dwu-rolkowe.


Wprowadzenie e-paragonów jest też próbą rozwiązania problemów na jaki napotykają przedsiębiorcy związani z e-commerce, możliwość przekazywania klientom e-paragonu zamiast wersji papierowej będzie z pewnością bardzo dużym udogodnieniem.


Sprzedaż wyrobów w komisie a ewidencja na kasie fiskalnej – sprawdź co powinieneś wiedzieć.

Sprzedaż towarów wziętych w komis zazwyczaj jest opodatkowana podatkiem VAT jedynie w zakresie “marży”. Oznacza to, że podatek musimy odprowadzić tylko od prowizji – więcej informacji znajdziesz pod linkiem.


Kasa fiskalna – jeśli zdecydujesz się ją zakupić w firmie Multicom, specjaliści z naszej firmy zajmą się wszelkimi zgłoszeniami do urzędów skarbowych. Nie musisz martwić się o dokumenty, wszystko wypełnimy za Ciebie i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Dobierzemy kasy fiskalne trafiające w Twoje potrzeby, przeszkolimy Ciebie i Twój personel z zasad użytkowania urządzenia fiskalnego. Poinformujemy jak rozliczyć przysługującą ulgę – a to wszystko bez dodatkowych opłat, aby koszt kasy fiskalnej był jak najniższy.

Pamiętaj iż kupując kasę czy drukarkę fiskalną, wybierasz jednocześnie serwis z którym zwiążesz się na lata. Dlatego warto współpracować z solidną wyspecjalizowaną firmą, dysponującą kilkoma specjalistami w tej dziedzinie, którzy zawsze są do Państwa dyspozycji i służą pomocą.

Wybieraj korzystnie – kupuj świadomie – tania kasa fiskalna dla Twojej firmy.