Kara za brak kasy fiskalnej – sprzedaż towarów i usług dla osób prywatnych wymaga w większości przypadków rejestrowania tego na kasie fiskalnej. Sprawdź jakie są kary za brak urządzenia fiskalnego.

Kara za brak kasy fiskalnej. Podatnik, który utraci prawo do zwolnienia od kasy fiskalnej lub rozpocznie wykonywanie czynności które nie podlegają zwolnieniom – jest zobowiązany do zakupu urządzenia fiskalnego w określonym terminie.

Przedsiębiorca, który korzysta z zwolnienia podmiotowego, nie powinien przekroczyć 20 000 zł obrotu rocznie. Po przekroczeniu tej kwoty powinniśmy kupić kasę fiskalną w przeciągu dwóch miesięcy licząc się od końca miesiąca, w którym obrót został przekroczony.

Większość podatników musi posiadać kasę już w momencie pierwszej sprzedaży. W katalogu czynności, które muszą być ewidencjonowane na kasie bez względu na wysokość obrotu podatnika, znalazły się m.in. dostawa sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego oraz fotograficznego, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, perfum i wód toaletowych, zapisanych i niezapisanych nośników danych, a także usługi naprawy pojazdów silnikowych, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, usługi związane z wyżywieniem, usługi przewozu osób i bagażu taksówkami, usługi prawnicze, usługi doradztwa podatkowego, usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów, usługi kulturalne i rozrywkowe w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe, a także usługi związane z rozrywką i rekreacją w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne.

Jaka kara za brak kasy fiskalnej?

Podatnik który nie posiada kasy fiskalnej mimo iż ma taki obowiązek może zostać dotknięty konsekwencjami finansowymi. Może zostać to zakwalifikowane jako wykroczenie, a nawet przestępstwo skarbowe.

Jeżeli brak kasy zostanie zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe grzywna może wynieść od 1/10 do 20-krotności wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – w 2018 r. Kwota taka może więc wynieść od 210 zł do 42 tys. zł. Mandat natomiast nie może przekroczyć podwójnej wysokości minimalnej pensji – w 2018 r. będzie to kwota do 4.200 zł.

Natomiast jeśli czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo skarbowe musimy liczyć się z grzywną w wysokości od 700 zł do nawet 6.720.000 zł.

Pamiętajmy, że przy zakupie, oczywiście w odpowiednim czasie pierwszego urządzenia fiskalnego mamy prawo do zwrotu 700 zł. Warto po prostu nie ryzykować, ponieważ kary za brak kasy fiskalnej są tak duże, że mogą doprowadzić firmę do bankructwa.

 

Sprawdź, jak uzyskać zwrot za zakup kasy fiskalnej.


Kasa fiskalna – jeśli zdecydujesz się ją zakupić w firmie Multicom, specjaliści z naszej firmy zajmą się wszelkimi zgłoszeniami. Nie musisz martwić się o dokumenty, wszystko wypełnimy za Ciebie i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Dobierzemy kasy fiskalne trafiające w Twoje potrzeby, przeszkolimy Ciebie i Twój personel z zasad użytkowania urządzenia fiskalnego. Poinformujemy jak rozliczyć przysługującą ulgę – a to wszystko bez dodatkowych opłat, aby koszt kasy fiskalnej był jak najniższy.

Pamiętaj iż kupując kasę czy drukarkę fiskalną, wybierasz jednocześnie serwis z którym zwiążesz się na lata. Dlatego warto współpracować z solidną wyspecjalizowaną firmą, dysponującą kilkoma specjalistami w tej dziedzinie.

Wybieraj korzystnie – kupuj świadomie – tania kasa fiskalna dla Twojej firmy.