Działalność nierejestrowana, którą można prowadzić od 2018 roku cieszy się coraz większą popularnością i zainteresowanie. Z naszego doświadczenia na rynku fiskalnym wynika, że w dużej mierze branże usługowo – kosmetyczne korzystają z tego typu rozwiązań. Pamiętajmy jednak że również przy takiej formie zarobkowej musimy rozliczyć się z urzędem podatkowym.

 

Działalność nierejestrowana  – obowiązkiem dla osoby prowadzącej tego typu działalność i świadczącą usług dla klientów prywatnych jest posiadanie kasy fiskalnej, możemy co prawda zrezygnować z zakupu kasy ale tylko w przypadku gdy nasza nierejestrowana działalność będzie prowadzona pod kątem obsługi klientów firmowych – instytucjonalnych.

Ponadto rozporządzenie zakłada, iż osoby które prowadzą działalność nierejestrowaną są zwolnione z posiadania kasy fiskalnej w przypadku gdy ich obrót za poprzedni rok nie przekroczył kwoty 20 000 zł. Gdy jednak dopiero rozpoczynamy działalność nierejestrowaną ważne jest aby nie przekroczyć proporcjonalnego obrotu.

Z kolei górna granica do jakiej można było prowadzić działalność nierejestrowaną w 2019 roku wynosi 12 600 zł.

A dodatkowe uwarunkowania zgodnie z ustawą Prawo Przedsiębiorców dla osób chcących prowadzić nierejestrowaną działalność to:

1. Przychód nie może przekroczyć w ciągu miesiąca 50 proc. wynagrodzenia minimalnego

2. Osoba podejmująca się działalności nierejestrowanej nie mogła przez ostatnie 60 miesięcy prowadzić działalności gospodarczej.

Działalność nierejestrowana nie ma zastosowania także w działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Co więcej z nowej formy prawnej nie mogą skorzystać podmioty, które wykonują działalność wymagającą koncesję, licencję czy też pozwolenia.

Wracając do tematu kas fiskalnych w działalności nierejestrowanej – polskie prawo przewiduje również odstępstwa od limitu 20 000 zł. Oznacza to, że część przedsiębiorców również nierejestrowanych musi posiadać kasę fiskalną. Wśród nich wymienia się podmioty handlujące:

 • Płynnym gazem
 • Częściami do silników
 • Wyrobami z metali szlachetnych
 • Wyrobami tytoniowymi
 • Perfumami
 • Przewózem osób
 • Usługami fryzjerskimi, kosmetycznymi i kosmetologicznymi
 • Usługi rozrywkowymi (w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne)

Przychody i wydatki – działalność nierejestrowana.

Dokumentowanie wydatków w działalności nierejestrowanej to też bardzo ważny temat, przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie rzeczywiście dokonane wydatki w naszej nierejestrowanej działalności. Muszą być one jednak racjonalnie uzasadnione.

Przedsiębiorca ma obowiązek nie tylko wykazać, że wydatek został poniesiony, ale także że został on poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.

Osobnym tematem jest temat przychodów, osoby prowadzące działalność nierejestrowaną są zwolnione z VAT. Wynika to z tego, że obrót może maksymalnie wynieść do 12 600 zł w 2019 roku a więc znacznie mniej niż kwota 200 tys. zł, stanowiąca dolną granicę od kiedy należałoby płacić VAT.

W takim przypadku przedsiębiorca ma obowiązek prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży. W takiej ewidencji musi znaleźć się m.in.:

 • Liczba porządkowa
 • Data sprzedaży
 • Wartość sprzedaży
 • Wartość sprzedaży narastająco

Przedsiębiorcy prowadzący działalność nierejestrowaną nie muszą prowadzić ewidencji VAT, co za tym idzie nie muszą składać plików JPK_VAT.

Natomiast z uzyskiwanego w nierejestrowanej działalności przychodu należy się oczywiście rozliczyć, jednak przedsiębiorca nie odprowadza miesięcznych czy kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy, tylko wykazuje dochód dopiero w zeznaniu rocznym PIT-36 w części “Inne źródła”.

 

Kasy fiskalne online online – sprawdź ofertę firmy Multicom 


Kasa fiskalna – jeśli zdecydujesz się ją zakupić w firmie Multicom, specjaliści z naszej firmy zajmą się wszelkimi zgłoszeniami. Nie musisz martwić się o dokumenty, wszystko wypełnimy za Ciebie i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Dobierzemy kasy fiskalne trafiające w Twoje potrzeby, przeszkolimy Ciebie i Twój personel z zasad użytkowania urządzenia fiskalnego. Poinformujemy jak rozliczyć przysługującą ulgę – a to wszystko bez dodatkowych opłat, aby koszt kasy fiskalnej był jak najniższy.

Pamiętaj iż kupując kasę czy drukarkę fiskalną, wybierasz jednocześnie serwis z którym zwiążesz się na lata. Dlatego warto współpracować z solidną wyspecjalizowaną firmą, dysponującą kilkoma specjalistami w tej dziedzinie.

Wybieraj korzystnie – kupuj świadomie – tania kasa fiskalna dla Twojej firmy.