Zwolnienia z kas fiskalnych w 2021 roku

Ustawa o braku konieczności posiadania kas fiskalnych, określa zwolnienie niektórych grup przedsiębiorców z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu oraz warunki, które trzeba spełnić, by takie zwolnienie uzyskać.

Do końca 2021 roku obowiązywać będzie rozporządzenie Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 roku. Oznacza to, że osoby posiadające prawo do nie posiadania kas fiskalnych, utrzymają je jeszcze do 31 grudnia 2021 roku.

 

Limit obrotów uprawniających do zwolnienia z posiadania kas

W 2021 roku limit będzie wynosił tyle samo, co w latach poprzednich, czyli 20 000 zł netto rocznie. W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność, liczona będzie proporcja do okresu wykonywania danej czynności w poprzednim roku podatkowym.

 

Komu przysługuje zwolnienie z prowadzenia ewidencji

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia dokumentacji wykonywanych sprzedaży dotyczy tylko niewielkiego grona przedsiębiorców, których dochód nie przekracza limitu 20 000 zł netto rocznie, ich działalność spełnia konkretne wymagania lub wykonywana przez nich praca jest uznawana za specyficzną.

Ze zwolnień z kas fiskalnych i wielu innych ulg nie mogą korzystać działalności zawarte w §4 rozporządzenia. Należą do nich m.in. dostawy gazu płynnego, perfum i wód toaletowych, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, nośników danych cyfrowych i analogowych, sprzętu fotograficznego, wyrobów z metali szlachetnych, sprzętu radiowego, telewizyjnego oraz telekomunikacyjnego, usługi napraw pojazdów silnikowych, przewóz osób, wymiana opon lub kół, badania i przeglądy techniczne pojazdów, zakres opieki medycznej, doradztwa podatkowego, świadczonych usług fryzjerskich, kosmetycznych oraz kosmetologicznych itp.

Jest wiele czynności, które zwalniają przedsiębiorcę z obowiązku ewidencjonowania, dlatego warto zapoznać się z całym rozporządzeniem, by wiedzieć, czy danej działalności przysługuje prawo do zwolnienia z posiadania kas.

 

Zwolnienia z ewidencjonowania – przedmiotowe i podmiotowo-przedmiotowe

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy przedsiębiorców, którzy dostarczają towar lub świadczą usługi zwolnione z tego obowiązku. W I części załącznika znajduje się lista czynności, które nie muszą być rejestrowane na kasie. Są tam wymienione takie aspekty jak usługi nadawcze, pocztowe i kurierskie, usługi ubezpieczeniowe i finansowe, usługi związane ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów, usługi w zakresie edukacji itp.

 

Podatnicy, którzy przeprowadzają czynności spoza I części załącznika, a w ich działalności przeważają aktywności podlegające zwolnieniu, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Konieczne jest jednak wcześniejsze spełnienie wszystkich warunków określonych w rozporządzeniu.