Przedsiębiorcy z branży gastronomicznej często zastanawiają się, czy po ostatnich zmianach, jakie zaszły w kasach fiskalnych (wprowadzenie do użytku kas fiskalnych online) zmieniło się coś jeszcze. Mianowicie, chodzi tutaj o kwestię napiwków, a dokładnie tego, czy ich wysokość musi być umieszczona na paragonie fiskalnym. Odpowiedź to tak i nie – zależnie od typu napiwku. Nad tym tematem pochylimy się w artykule.

Jaki napiwek na paragonie musi się znaleźć?

Zgodnie z zapisami ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają wszystkie usługi wykonywane odpłatnie. Zarówno usługodawca, jak i usługobiorca dokładnie wiedzą, co to za usługa i jakie przewidziano za nią wynagrodzenie. W przypadku napiwku dobrowolnego, nie mówimy o usłudze, jednak niektóre lokale stosują obowiązkowy napiwek, który spełnia znamiona usługi. Z tego powodu, taki napiwek musi “przejść” przez kasę fiskalną.

Aby wszystko było jasne, zdefiniujmy typy napiwków:

  • Napiwek dobrowolny – nie musi być umieszczony na paragonie
    Forma napiwku, jaką dobrze wszyscy znamy. Dobrowolna opłata trafiająca bezpośrednio do kieszeni obsługującego nas kelnera. Z racji dobrowolności nie jest opodatkowany, a tym samym, nie trzeba go “nabijać” na kasę fiskalną.
napiwek na paragonie

Napiwek dobrowolny, przekazany kelnerce, nie musi znaleźć się na paragonie.

  • Napiwek obowiązkowy – musi się znaleźć na paragonie
    Naliczany często w przypadku dużego zamówienia lub podczas posiłku okolicznościowego dla większej ilości gości. Klienci są wcześniej poinformowani o jego wysokości, co sprawia, że napiwek stanowi znamiona usługi podlegającej opodatkowaniu.

 

Podsumowując, napiwek na paragonie w lokalu gastronomicznym musi znaleźć się jedynie wtedy, gdy jest obowiązkowy, doliczany klientowi. W przypadku, gdy jest dobrowolny, nie mamy takiego obowiązku.

Sprawdź kasy fiskalne online dla gastronomii.