Kasa fiskalna online

Kasy fiskalne ONLINE to w założeniu nowa kategoria urządzeń fiskalnych, które będą mogły komunikować się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Centralny Rejestr Kas (inaczej Repozytorium) będzie gromadzić szereg danych m. in.: raporty dobowe, paragony fiskalne, dokumenty niefiskalne, zdarzenia a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych.

Kasa fiskalna online – oprócz tego Repozytorium będzie odpowiedzialne za nadawanie numeru ewidencyjnego kasie podczas fiskalizacji.
Przewiduje się, że kasy będą musiały się łączyć z Repozytorium co dwie godziny. Jest to domyślny czas, bowiem Repozytorium może zmieniać ten harmonogram połączeń. Co więcej, będzie się to odbywać bez wiedzy użytkownika.
Użytkownik kasy ONLINE będzie musiał zapewnić kasie dostęp do internetu, czyli odpowiednią infrastrukturę, dzięki
której kasa będzie mogła łączyć się z Repozytorium.

Kiedy kasy ONLINE  będą dopuszczone do sprzedaży?

Rada Ministrów przyjęła 5.04.2018r. projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Dopiero od tego momentu producenci mogą zacząć się ubiegać o wydanie decyzji Prezesa Głównego Urzędu Miar (homologacji), na podstawie której kasy ONLINE będą dopuszczone do obrotu. Po otrzymaniu homologacji będzie można rozpocząć produkcję i dystrybucję kas ONLINE.

Kto będzie musiał zainstalować kasy ONLINE?

W pierwszej kolejności obowiązkiem rejestracji sprzedaży za pomocą tego rodzaju kas zostaną objęci przedsiębiorcy działający w następujących branżach:
od 01.01.2019 – usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujące sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
od 01.07.2019 – usługi gastronomiczne i budowlane;
od 01.01.2020 – usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
usługi fitness  oraz lekarze, dentyści, a także prawnicy.

Czy będzie można stosować obecne kasy? Do kiedy będą dostępne kasy obecnie stosowane?

Z projektu ustawy wynika, że homologacje dla kas z papierową kopią będą ważne do końca 2018 roku, co oznacza,
że kasę takiego typu będzie można kupić i zafiskalizować najpóźniej w dniu 31 grudnia 2018 r.                                Ustawodawca planuje, że homologacje dla kas z elektroniczną kopią będą ważne do końca 2022 roku. Po tym terminie nie
będzie możliwości zakupu i fiskalizacji kasy z elektroniczną kopią paragonu.

Czym będą się różnić kasy ONLINE od stosowanych obecnie?

-W kasach ONLINE elektroniczne kopie drukowanych dokumentów będą zapisywane w wewnętrznej pamięci urządzenia, a nie na zewnętrznych nośnikach danych (np. kartach SD), tak jak to było realizowane do tej pory. Nie będzie możliwości samodzielnej wymiany takiej pamięci. Operacja ta będzie zarezerwowana wyłącznie dla autoryzowanego serwisu kas.
-Dopuszczono aktualizację oprogramowania w kasie. To duża i ważna zmiana. Operacja aktualizacji oprogramowania kasy będzie możliwa wyłącznie zdalnie, czyli kasa automatycznie pobierze z serwera producenta najnowszą wersję programu i ją zainstaluje (po akceptacji podatnika).                                                                                                                                     Wprowadzono wymóg stosowania, wspólnego dla wszystkich producentów kas fiskalnych, protokołu komunikacyjnego
pomiędzy kasą a terminalem płatniczym. Oznacza to, że kasy (ale nie drukarki) fiskalne będą mieć możliwość współpracy z dowolnym terminalem płatniczym (pod warunkiem, że operator dostarczający taki terminal zaimplementuje ten protokół w swoim oprogramowaniu).

Ile będą kosztowały kasy ONLINE?

Posnet zadeklarował, że kasy ONLINE, które zostaną wprowadzone do oferty, nie będą droższe od odpowiedników handlowych tychże kas z elektroniczną kopią paragonów, dostępnych w aktualnej ofercie.                                              Podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas ONLINE będą mogli skorzystać z odliczenia
w wysokości maksymalnie 700 zł netto (jednak nie więcej niż 90% wartości urządzenia). Podatnicy instalujący po raz pierwszy kasę rejestrującą również będą mogli skorzystać z ww. odliczenia pod warunkiem, że zainstalują kasę ONLINE.

E-paragon

Projekt rozporządzenia technicznego wprowadza wymóg  udostępniania klientom paragonów fiskalnych w formie elektronicznej (tzw. e-paragon) za pomocą technologii zbliżeniowej jak również za pomocą internetu. Aktualnie trwają prace mające na celu wypracowanie wspólnego dla wszystkich producentów standardu identyfikacji klientów oraz transmisji         e-paragonów. Zakłada się, że e-paragony będą wysyłane do klientów pocztą elektroniczną.

Najczęściej zadawane pytania.

 • Czym różni się kasa którą aktualnie posiadam od kasy ONLINE?
  Kasa online ma wiele różnic funkcjonalnych. Najistotniejsze to: brak kopii papierowej paragonów, nośnik elektronicznej kopii paragonów będzie niedostępny dla użytkownika (możliwość odczytu danych tylko za pośrednictwem komputera),
  bezpośrednia transmisja danych do serwerów fiskusa, e-paragon, czyli możliwość dostarczenia klientowi paragonu w formie
  elektronicznej
 • Od kiedy będą w sprzedaży kasy ONLINE?
  Uwzględniając fakt, iż nowe przepisy weszły w życie kilka dni temu, najwcześniej kasy fiskalne ONLINE mogą pojawić się na rynku w drugiej połowie 2018 r.
 • Czy muszę kupować nową kasę?
  W pierwszej kolejności warto sprawdzić od kiedy przedsiębiorcę danej branży zacznie obowiązywać on-line. Daty są różne, zależne od segmentu rynku, zgodnie z projektowanymi zmianami ustawie o VAT. W przypadku podatników świadczących usługi:
  1. motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz dokonujących sprzedaży
  benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego
  do napędu silników spalinowych – od 1 stycznia 2019 r.
  2. gastronomiczne i budowlane – od 1 lipca 2019 r.
  3. fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie
  krótkotrwałego zakwaterowania, usługi fitness oraz lekarze, dentyści, a także prawnicy. – od 1 stycznia 2020 r.
  Pozostali podatnicy będą mieli możliwość a nie obowiązek zmiany.
 • Co mam zrobić z kasą, którą już posiadam a wciąż nadaje się do użytku?
  Co mam zrobić z kasą, którą już posiadam a wciąż nadaje się do użytku, czyli ma obowiązującą homologację i nie ma zapełnionej pamięci fiskalnej? Jeżeli użytkownik nie jest zobligowany do stosowania kas ONLIINE, to może w dalszym ciągu stosować kasy nie będące ONLINE.
 •  Jakie poniosę koszty zmiany na ONLINE?
  Posnet Polska S.A. nie przewiduje podniesienia ceny kasy w wersji online. Istotną kwestią jest fakt, że podatnicy, którzy
  zostaną zobligowani do wymiany swoich kas na online będą mogli ponownie skorzystać z odliczenia. Kwota odliczenia to maksymalnie 700 złotych, jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia.
 • Czy kasy bez funkcji ONLINE mogą służyć jako kasy rezerwowe?
  Jeżeli podatnik przepisami prawa zobligowany jest do stosowania kasy ONLINE, jego kasą rezerwową musi być również kasa ONLINE. W przypadku gdy podatnik nie jest objęty obowiązkiem stosowania kas ONLINE, może stosować jako rezerwową – kasę z elektroniczną kopią paragonu.

Masz jeszcze jakieś pytania? Zapraszamy do kontaktu.


  Kasa fiskalna – jeśli zdecydujesz się ją zakupić w firmie Multicom, specjaliści z naszej firmy zajmą się wszelkimi zgłoszeniami do urzędów skarbowych. Nie musisz martwić się o dokumenty, wszystko wypełnimy za Ciebie i skontaktujemy się w Twoim imieniu z urzędem skarbowym. Dobierzemy kasy fiskalne trafiające w Twoje potrzeby, przeszkolimy Ciebie i Twój personel z zasad użytkowania urządzenia fiskalnego. Poinformujemy jak rozliczyć przysługującą ulgę – a to wszystko bez dodatkowych opłat, aby koszt kasy fiskalnej był jak najniższy.

Pamiętaj iż kupując kasę czy drukarkę fiskalną, wybierasz jednocześnie serwis z którym zwiążesz się na lata. Dlatego warto współpracować z solidną wyspecjalizowaną firmą, dysponującą kilkoma specjalistami w tej dziedzinie, którzy zawsze są do Państwa dyspozycji i służą pomocą.

Wybieraj korzystnie – kupuj świadomie – tania kasa fiskalna dla Twojej firmy.

By |2018-05-09T13:18:19+00:009 maja 2018|Categories: Aktualności|

About the Author:

Ograniczona oferta czasowa!
Skorzystaj z rabatu na zakup kasy fiskalnej.
Promocja internetowa. Dzwoń już teraz !
61-28-39-127 lub 508-709-939
x